Absurdna, sramotna in smešna je politika, ki se poslužuje kazenskih metod, da bi dokazala svojo demokratičnost. Tovrsten mučen in klavrn spodrsljaj si je privoščila Slovenska »demokratska« stranka (SDS), ko je sprožila sodni postopek proti ddr. Rudiju Rizmanu, vrhunskemu in mednarodno priznanemu znanstveniku. Naj bo med njegovimi zaslugami omenjeno le na Slovenskem premalo znano dejstvo, da je bil generalni sekretar znamenitega Russellovega razsodišča (Russell Tribunal), ki je v 60-tih letih bistveno vplivalo na mednarodno javno mnenje v zvezi vojno v Vietnamu, človekovimi pravicami, kolonializmom, rasizmom itd. L. 1966 ga je ustanovil britanski filozof in Nobelov nagrajenec Sir Bertrand Russell, v njem pa so sodelovali Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Noam Chomsky, Vladimir Dedijer in druge ključne osebnosti tistega prelomnega časa.
SDS utemeljuje nujnost sodnega kaznovanja ddr. Rizmana z domnevnimi žalitvami, ki naj bi jih izrekel februarja 2020 v oddaji »Odmevi« TV Slovenija, ko je pojasnjeval peticijo »Obvarujmo občutljivo slovensko demokracijo pred avtoritarno oblastjo«, s katero je skupina 150 podpisnic in podpisnikov iz sfer znanosti in kulture svarila javnost pred prihajajočim prevzemom izvršne oblasti s strani SDS. Pri televizijski predstavitvi peticije ni ddr. Rizman uporabil nobene formulacije, ki bi bila žaljiva in ki ne bi bila že neštetokrat objavljena v slovenskih medijih; ni torej nikakršne pravne podlage za sodni pregon zaradi neresnične in žaljive obdolžitve.
Svoboda izražanja je pravica, ki je zagotovljena z Ustavo RS. Gre za eno izmed temeljnih demokratičnih svoboščin. Zanikanje svobode izražanja, kakršno si dovolita SDS in Janez Janša, pomeni oživitev zloglasnega člena jugoslovanskega kazenskega zakonika o »verbalnem deliktu«. Spomnimo se, da je ena izmed žrtev jugoslovanskega političnega in pravnega sistema bil prav Janez Janša, predsednik SDS in sedanji predsednik vlade RS. Preganjanje ddr. Rizmana s strani Janše in SDS pomeni torej paradoksalno in grenko razvrednotenje demokratičnih idealov, v imenu katerih je velik del slovenskih državljank in državljanov l. 1988 protestiral zoper »sojenje četverici« pred vojaškim sodiščem Jugoslovanske »ljudske« armade, kar je neposredno peljalo k plebiscitarni odločitvi za samostojnost Slovenije.
Svoboda izražanja je tudi temeljna vrednota mednarodnega PEN-a, svetovne pisateljske organizacije.
Dejstvo, da je izmed 150 podpisnic in podpisnikov peticije SDS sprožila sodni postopek le proti prvopodpisanemu ddr. Rizmanu, žal potrjuje sum, da gre za nesprejemljivo politiko zastraševanja. Ta porazen vtis potrjuje tudi novica, da je bil prvi narok na Okrajnem sodišču v Kamniku 13. novembra 2020 preložen, ker se predsednik SDS Janez Janša zaradi »neodložljivih obveznosti« ni udeležil obravnave. Vsiljuje se vprašanje, zakaj in čemu je SDS sploh sprožila ta sodni postopek, če dobro ve, da se v sedanjih razmerah predsednik stranke, ki je obenem predsednik vlade, ne more udeleževati sojenja. Samo zaradi javnega ustrahovanja intelektualcev? Če je tako, potem si Janez Janša in SDS dovoljujeta nevarno zlorabo sodnega sistema demokratične države.
Pozivam demokratično javnost, da obsodi to uzurpacijo oblasti za pritlehne ideološke strasti, pristransko vsiljevanje ene same »resnice« ter sejanje nestrpnosti in sovraštva do drugače mislečih.
prof. dr. Boris A. Novak,
podpredsednik Mednarodnega PEN-a
20. novembra 2020